zavřít

Přihlášení

Vivat musica! 2019

Dne 4. června 2019 se v rámci Mezinárodního festivalu Beethovenův Hradec a Festivalu ZUŠ Moravskoslezského kraje Muziáda 2019 uskutečnila v sále Velké dvorany zámku Hradec nad Moravicí hudební přehlídka talentů Moravskoslezského kraje „Vivat musica!“, pořádaná k výročí skladatelů Josepha Haydna, Georga Friedricha Händela, Josefa Bohuslava Foerstera, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bohuslava Martinů. V programu se představili žáci Základních uměleckých škol z Českého Těšína, Háje ve Slezsku, Ostravy, Hradce nad Moravicí a Karviné. Velmi muzikálně na housle zahrál
Ondřej Dehner ze ZUŠ V. Vančury z Háje ve Slezsku Sonátu F dur G. F. Händela. Sice s čerstvou sádrou na ruce, ale neutuchajícím pozitivním přístupem k životu se na pódiu představil místní zpěvák Jonáš Slovák s písněmi poličského rodáka Bohuslava Martinů – Bohatá milá a Cesta k milé. Pestrý program přehlídky zakončila nadaná klavíristka se ZUŠ Pavla Kalety z Českého Těšína Ivana Guznarová a svou citlivou interpretací impresionistické skladby Bohuslava Martinů – Rajky nad mořem nadchla publikum v sále Velké dvorany hradeckého zámku.

V odpoledních hodinách se konal Koncert vítězů, kde si mohli posluchači vyslechnout mimořádné výkony 24 laureátů krajských soutěží základních uměleckých škol. Mezi vystupujícími byli žáci z Brušperku, Havířova, Kopřivnice, Opavy, Hradce nad Moravicí, Ostravy – Zábřehu a Ostravy – Mariánských Hor. Úvod koncertu pařil triu hradeckých flétnistek – Kláře Wolfové, Elišce Víchové a Lucii Hoňkové, které posluchače v horkém dni příjemně zchladily skladbou Satoshiho Yagisawy – Tři kopečky zmrzliny, a to kopečkem Vanilkové s kousky čokolády a kopečkem Zeleného čaje s příchutí.
Celý koncert se nesl v duchu hry na akordeon, elektronických klávesových nástrojů a hlavně již zmíněných komorních her s převahou dechových nástrojů. V programu dostal své místo také nadějný skladatel Miroslav Siman, který všem v sále na klavír přednesl svou žertovnou představu o Crazy boogie. Závěr celého slavnostního odpoledne patřil Akordeonovému kvartetu ze ZUŠ v Opavě, který posluchače příjemně naladil skladbou Glenna Hansarda a Markéty Irglové – Falling Slowly.

Velké poděkování za uskutečnění obou koncertů, které se konaly pod záštitou náměstků hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Lukáše Curyla, Mgr. Stanislava Folwarczného a náměstka primátora města Ostravy Dr. Ing. Zbyňka Pražáka, si zaslouží Národní památkový ústav a správa státního zámku Hradec nad Moravicí, která přivítala mladé hudebníky v sále Velké dvorany Červeného zámku. Dále firmě Smurfit Kappa Žimrovice, jež věnovala vystupujícím žákům bezpečnostní a papírové dárky, ZUŠ V. Vančury z Háje ve Slezsku za krásné Pamětní listy všem účinkujícím, Sdružení Múza za drobné upomínkové předměty a zaměstnancům ZUŠ Hradec nad Moravicí za zajištění celého vydařeného dne.

Text: Marta Scholzová

Vytvořila a spravuje agentura czech.click | Nastavení cookies 🍪 | Ochrana osobních údajů 🔒