zavřít

Přihlášení

MLADÉ TALENTY S JFO 2021

Koncert Janáčkovy filharmonie a mladých talentovaných žáků ZUŠ byl pohlazením na duši

Stalo se hezkou tradicí, že v závěru umělecké sezony vystoupí JFO ve spolupráci s dětmi a hlavně pro děti. Letošní koncert s JFO si na svůj den D musel pár měsíců počkat. Kvůli epidemiologické situaci mu byl totiž několikrát změněný termín, ale dočkal se. Pod hlavičkou VIII. ročníku Festivalu základních uměleckých škol Muziáda 2021 a v rámci cyklu „Janáčkova filharmonie dětem“ proběhl společný koncert mladých talentovaných muzikantů s ostravskými filharmoniky. 25. srpna před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy vystoupili talentovaní žáci a studenti ZUŠ Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Mladí muzikanti i tentokrát prošli náročným konkurzem, aby mohli zasednout v orchestru po boku profesionálních hráčů Janáčkovy filharmonie a někteří z nich vystoupili také jako sólisté.

V první půlce koncertu se představilo šest sólistů za doprovodu JFO. Jako první vystoupila Viktorie Kutálková s 2.větou koncertu W.A.Mozarta pro klarinet a orchestr A dur. Druhým číslem bylo pěvecké vystoupení Johany Žofie Muchové ze ZUŠ Bohuslava Martinů Havířov s písní Sváděla basa pikolu od Josefa Stelibského. Energická Taneční preludia Witolda Lutoslawského zazněla v podání Petra Šulce ze ZUŠ Leoše Janáčka Havířov, po kterém se představily dvě studentky ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava, Klára Bačíková a Lucie Bendová a dvojhlasně zazpívaly nádhernou píseň Jueves od seskupení La Oreja de Van Gogh. V závěru koncertu vystoupila Barbora Lisická, která bravurně zahrála Concertino pro klarinet a orchestr Es dur op. 26 Carla Maria von Webera.

Po pauze zazněla Beethovenova Symfonie č. 5 op. 67. 45 mladých muzikantů, opět dobře rozeznatelných díky bílým košilím a barevným motýlkům, zasedlo k hráčským pultům s ostřílenými filharmoniky a společně rozezněli všechny hudební nástroje orchestru.

Průvodního slova se skvěle zhostila Lada Bělašková a za dirigentským pultem se publiku představil mladý, energický dirigent Marek Šedivý.

Závěrečné defilé mladých talentovaných muzikantů a standing ovation nás ujistilo v tom, že tato bohulibá činnost má svůj význam. Poděkování patří všem pedagogům, kteří trpělivě připravovali své žáky a dodávali jim odvahu. Možnost, kterou dostali jejich žáci, vystoupit po boku profesionálních hudebníků, je velkým zadostučiněním jejich společné práce.

Projekt MÚZIÁDA 2021 je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Velmi za tuto podporu děkujeme.

Vytvořila a spravuje agentura czech.click | Nastavení cookies 🍪 | Ochrana osobních údajů 🔒