zavřít

Přihlášení

Janáčkova filharmonie dětem 2018

Stalo se milou tradicí, že v závěru umělecké sezóny vystoupí JFO s dětmi a hlavně pro děti. Nejinak tomu bylo i letos. Pod hlavičkou Múziády 2018 proběhl společný koncert mladých muzikantů s ostravskými filharmoniky „Janáčkova filharmonie dětem“. 27. června před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy vystoupili talentovaní žáci a studenti ZUŠ moravskoslezského, olomouckého a zlínského kraje. Mladí muzikanti i letos zasedli v orchestru po boku profesionálních hráčů Janáčkovy filharmonie a někteří z nich vystoupili také jako sólisté.

Slavnostní večer zahájili taktéž tradičně: Mgr. Stanislav Folwarczny – náměstek hejtmana moravskoslezského kraje, Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. – náměstek primátora a Mgr. Pavla Kovalová – ředitelka ZUŠ E. Marhuly v Ostravě – Mariánských Horách a tajemnice sdružení Múza.

První půle koncertu se nesla v duchu baroka a úvodní concerto grosso A. Corelliho navnadila zejména všechny malé posluchače v sále. Za dirigentským pultem se publiku představil mladý, energický a agilní dirigent Risto Joost. Také díky němu a dramaturgii večera, měla první půle koncertu opravdu spád.

K druhé skladbě nastoupil mladý sólista Ondřej Szymik, žák ZUŠ Dobromila Lidmily z Ostravy – Svinova. Zazářil ve Vivaldiho Koncertě C dur a svou technicky precizní hrou na diskantovou flétnu ohromil publikum. Závěr první části koncertu patřil Joaquínu Rodrigovi, španělskému autorovi, který z kytary učinil opět klasický nástroj. V jeho „Fantasíi para un gentilhombre“ vystoupil coby sólista Vít Pískovský ze ZUŠ E. Marhuly v Ostravě – Mariánských Horách. My v sále jsme byli svědky neuvěřitelně plastické hry plné dynamických změn a niterného uchopení celé skladby.

Po pauze čekala nejmenší posluchače (kterých bylo v sále hodně) opravdové zkouška – vyslechnout bez vrtění celou 8. symfonii A. Dvořáka. Mladí muzikanti, opět dobře rozeznatelní díky bílým košilím a barevným motýlkům, zasedli k hráčským pultům s ostřílenými filharmoniky. Neboť se jich sešlo opět úctyhodné číslo – a sice 53 – museli se během symfonie vystřídat. Klasické Dvořákovo dílo představuje barevnost orchestru v plné šíří a tak jsme měli možnost slyšet a vidět mladé hornisty, tubisty, flétnisty a samozřejmě hráče na smyčcové nástroje. Příjemná atmosféra uvnitř orchestru zvolna přecházela i k nám do publika. Malí posluchači, kterým byla dlouhá chvíle, zachránil pohled na tančícího pana dirigenta. Jeho nesmírně vřelý projev konvenoval s mladými muzikanty a celý příjemný večer dovedl do zdárného konce.

Závěrečné defilé mladých muzikantů a standing ovation nás ujistilo o tom, že tato bohulibá činnost má svůj význam. Poděkování patří všem pedagogům, kteří trpělivě připravovali své žáky a dodávali jim odvahu. Možnost vystoupit po boku profesionálních hudebníků je jistě velkým zadostiučiněním jejich společné práce.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat Moravskoslezskému kraji, Statutárnímu městu Ostrava, Nadačnímu fondu Residomo a Fa Muziker. com za finanční spoluúčast na tomto projektu.

Příští rok opět na slyšenou!

Vytvořila a spravuje agentura czech.click | Nastavení cookies 🍪 | Ochrana osobních údajů 🔒