zavřít

Přihlášení

Hudební hádanka pro začátečníky i pokročilé

Co mělo společného Janáčkovo divadlo v Brně 19.6.2016 s ostravským Domem kultury  24.6.2016? Pro toho, kdo poslouchá hudbu a má doma nadaného kluka, či děvče, je odpověď jednoduchá.  Jednalo se o koncerty ostravské Janáčkovy filharmonie a Filharmonie Brno s  mladými, nadanými žáky základních uměleckých škol.

Již třetím rokem vrcholí celoroční práce mladých hudebních talentů v projektech “Muziáda” v Moravskoslezském kraji” a Mozartovy děti” v Jihomoravském kraji.  Ti nejlepší se pak sejdou na zkouškách a posléze na koncertu společně s profesionály obou filharmonií.  Jihomoraváci přijíždí do Ostravy a mladí hudebníci ze severu navštíví Brno. A tak se setkáváme s početným, věkově rozmanitým publikem, které téměř vyprodalo sály v obou městech, mezi nimiž se občas před zahájením a po skončení koncertů objevovali poněkud nervózní chlapci a děvčata v černých kalhotách se šlemi a bílých košilích s barevnými motýlky.  Mladí umělci, možná jednou špičkoví sólisté, poté usedli po boku těch, pro které je hudba denním chlebem. Ale protože vážná hudba se také vyvíjí, připojili se v druhé polovině koncertů k orchestrům v obou městech členové Hradišťanu s Jurou Pavlicou.  K dirigentskému pultu se v obou případech postavil Stanislav Vavřínek, rozpřáhnul se a potom vše začalo a obecenstvo oněmělo. Radost, energie a potěšení ze hry, které si všichni mezi sebou předávali, se šířila jako požár i do hledišť mezi posluchače.  A když se v druhé polovině připojil Hradišťan s Jurou Pavlicou a jeho decentním komentářem skladeb bylo všechno jasné.

Obecenstvo všem poděkovalo bouřlivým potleskem ve stoje, takže koncert pokračoval ještě třemi přídavky a následná radost mladých muzikantů byla odměnou  jak  účinkujícím, tak  posluchačům.

A odkud se sjížděly mladé naděje? Na to se nesmí zapomenout. Tak tedy, byli ze ZUŠ Dolní Bojanovice, Hodonín, Kuřim, Pohořelice, Veselí nad Moravou, Mikulov, Kyjov, a ze ZUŠ Veveří, Fr. Jílka, V. Kaprálové, Smetanova 8 v Brně a z Konzervatoře Brno,  ZUŠ V. Petrželky v Ostravě-Hrabůvce, Z. Buriana v Kopřivnici, B. Smetany v Karviné, Vl. Vančury v Háji ve Slezsku, J. A. Komenského ve Studénce, P. Kalety v Českém Těšíně, ze ZUŠ duchovní hudby Frýdek-Místek a ZUŠ Vratimov, Krnov , Frýdek-Místek, ZUŠ E.Runda Slezská Ostrava  a   Ostravský dětský sbor  ZUŠ E.Marhuly v Ostravě Mariánských Horách.

A program koncertu v Ostravě?

Ještě je dobré vědět, že Borodinovy Polovecké tance  mohli posluchači v Brně slyšet s pěveckým sborem, v Ostravě pak v koncertní, instrumentální verzi, která je neméně půvabná.

Festival Múziáda 2016 pořádalo Sdružení MÚZA a konalo se díky finanční podpoře Moravskolezského kraje ,statutárního města Ostrava, firmám Veolia a LPZ-GROUP.CZ,
člen sítě RENOMIA NETWORK
Proběhl pod záštitou náměstkyně hejtmana MSK Mgr. Věry Palkové  a náměstka primátora města Ostravy Ing. ZbyňkaPražáka PhD.

Avatar photo

Vytvořila a spravuje agentura czech.click | Nastavení cookies 🍪 | Ochrana osobních údajů 🔒